Gyakran ismételt kérdések
Személyazonosító igazolvány
Kaphat-e személyazonosító igazolványt, aki cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt áll?
Igen, de a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló polgár esetében a törvényes képviselő jár el, azonban a kérelmező nem mentesül a személyes megjelenés kötelezettsége alól. A kérelmet a törvényes képviselőnek is alá kell írnia. Ha a polgár más, a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvánnyal rendelkezik, és adataiban nem következett be változás, akkor azt az eljárásban be kell mutatnia. Ha adataiban változás következett be, a változást igazoló okiratot is be kell mutatnia.
Amennyiben a polgár érvényes személyazonosító igazolvánnyal, vagy más a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvánnyal nem rendelkezik, be kell mutatnia a születési anyakönyvi kivonatát, és a névviselés megállapítására alkalmas házassági anyakönyvi kivonatát, ha doktori címet szerzett, a doktori cím viselésére jogosító okiratát, a gondnokság alá helyezést tanúsító jogerős bírósági határozatot, a törvényes képviseletet igazoló jogerős gyámhatósági határozatot, valamint a törvényes képviselő személyazonosságát igazoló okiratot is.
Az illetékek fizetésére vonatkozó szabályok megegyeznek a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt nem álló polgárokra vonatkozó szabályokkal.
Ha a cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló polgár nem rendelkezik lakcímigazolvánnyal részére első lakcímigazolványát illetékmentesen kell kiadni.