Nyiltólap

 

A leggyakoribb családnevek

A gyakori családnevekben évről – évre alig van változás, a belső arányok is megegyeznek. Tízezernél nagyobb számban mintegy 100 családnév fordul elő a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban, idegen hangzású név ezek között nincs.

200 ezerszer vagy gyakrabban található meg a Nagy (241 ezerszer), a Kovács (225 ezerszer), a Tóth (220 ezerszer), a Szabó (215 ezerszer) és a Horváth (201 ezerszer). A Kiss, a Varga, és a Molnár családnevek 110–140 ezerszer fordulnak elő. Ezek a családnevek együttesen a tízezernél gyakoribb nevek előfordulásainak 44%-át teszik ki. 

A  régi magyar nevek  - a fentiekben felsoroltakat is beleértve - főként az alábbi csoportokba sorolhatók:

Foglalkozások nevéből származó családnevek, (az előfordulás sorrendjében) pl. Kovács, Szabó, Varga, Molnár, Takács, Juhász , Mészáros, Lakatos, Pintér, Szűcs, Kocsis, Bíró, Gulyás, Katona, Fazekas, Hegedűs, Deák, Bognár, Pap, Halász, Hajdú, Pásztor, Dudás, Szekeres, Borbély, Faragó, Kerekes, Dobos stb. Ezek a nevek a legalább 10 ezerszer megtalálható családnevek előfordulásai között 38%-ot képviselnek.

Az utónevekből származó családnevek , pl. Farkas, Simon, Balázs, Lukács, László, Sándor, Jakab, Kelemen, Antal, Fülöp, Vince, Bálint, Pál, Illés, Fábián, Gáspár, Máté, Orbán, Jónás, Tamás, Péter, Márton stb. 13%-át teszik ki a gyakori családnevek előfordulásainak.

A nemzetek és nemzetiségek nevéből eredő családnevek, pl. Tóth, Horváth, Németh, Oláh, Rácz, Török, Magyar, Orosz, Lengyel,  Székely, Kun stb. mintegy 20%-kal részesednek.

15%-ot tesznek ki a külső tulajdonságokból eredő nevek, mint pl. Nagy, Kiss,  Fekete, Fehér, Kis, Veres (Vörös), Szőke, Barna, stb.

Meg  kell  említeni  még a helységnevekhez kapcsolódó neveket, melyek rendszerint “-i” végződéssel jelölik a korábbi hovatartozást, pl. Szilágyi,  Budai,  Váradi, Somogyi, Pataki stb. Ez utóbbiak aránya 3% körüli.

Személyi tulajdonságokra utalnak az alábbi gyakori családnevek: Nemes, Boros, Balog,  Soós stb. melyek 4%-kal részesednek.

A felsorolt csoportokba nem sorolható családnevek, pl. Fodor, Vass, Végh, Barta, Balla, Kozma,  stb. mintegy 7%-ot képviselnek a gyakori családnevek előfordulásai között.