A Schengeni Információs Rendszer:
A Schengeni Információs Rendszer (betűszóval: a SIS) nem más, mint a schengeni térség államai közötti kompenzációs intézkedések egyike, amelyre a belső határok lebontása és a szigorított külsőhatár-ellenőrzés miatt van szükség. Ennek az információs rendszernek a kiépítésével juttathatják el az egyes tagállamok más államok területére azokat a körözési vagy beutazási és tartózkodási tilalmi figyelmeztető jelzéseket, amelyek alapján a határellenőrzési, rendőri, idegenrendészeti stb. szervek az ellenőrzés során eljárnak. Ha a rendszer valamely személy, tárgy vagy jármű azonosításakor, a lekérdezés során találatot jelez, akkor a hatóság foganatosítja a figyelmeztető jelzést bevivő tagállam által kért intézkedést, tehát a személyt elfogja, a beléptetését a schengeni területre megtagadja, a körözött tárgyat lefoglalja stb.
A rendszer jellegét tekintve tehát személyek és tárgyak ellenőrzését szolgálja, amely tartalmaz hagyományos értelemben vett körözési adatokat személyekre és tárgyakra vonatkozóan, valamint schengeni beutazási és tartózkodási tilalmi listát is. Uniós polgárral és családtagjával szemben az egész schengeni térségre vonatkozó beutazási és tartózkodási tilalom nem rendelhető el.
A KEK KH szerepe a schengeni csatlakozásban:
Minden tagállamnak ki kell jelölnie azt a szervet, amely biztosítja a SIS nemzeti része (N.SIS), illetve a hozzá kapcsolódó nemzeti szakrendszerek működtetését illetve fejlesztésük koordinációját. Ezt a feladatot a kormány által kijelölt szerv (N.SIS Hivatal) látja el, amely a Magyar Köztársaság esetében a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH).
Hivatalunk koordinációjával jelenleg az alábbi főbb feladatok végrehajtása zajlik:
A schengeni csatlakozást követően az N.SIS hivatal a következő feladatokat látja el: